Eğitim Sisteminin Eğitimsizliği Ne Olacak ?

Türkiye’deki eğitim sistemi ne zaman değişir bilmiyorum ama şuanki sistemden çok daha iyisini yapabilirdik. Nice cevher bulunduran genç beyinleri, ilgisinin olmadığı ağır biyoloji, kimya, fizik, matematik gibi alanlarda test ediyoruz. Bu cümlemden sakına bu derslerin gereksiz olduğu anlamını çıkarmayın. Tabi ki belirli bir düzeyde öğrencilerin bu bilgileri alması gerekiyor.

 

Benim anlam veremediğim konu şu; neden işin b*kunu çıkartıyorlar ? Oysaki şöyle olsa ne güzel olurdu; çocuk ilk okulu okuduktan sonra yeteğinin ve hevesinin hangi yönde olduğu yere doğru yönelse, ilgilendiği konu hakkında ki dersleri ağırlıklı olarak görse hem okumaktan zevk alır hem daha iyi kavrar konularını.


Örneğin; Bilgisayar Mühendisi adayı üniversiteye gelinceye kadar ortaokuldan itibaren bu alanda temel düzeyde bilgiler alsa ne kadar iyi olurdu.

Eğitim Sistemi
Eğitim Sistemi

Üniversitede ki bir mühendis adayı elbette temel fizik ve matematik olaylarını bilmeli. Bunu dışında temel tarih ve kültür derslerine de kabulüm. Gelin görün ki, “ havuz dersler” denilen olayı biraz abartmışlar, artık bunun adı “okyanus dersleri” oldu. Üniversite lisans okuyan bir insan ömründe ortalama 17 sene okuyor. Ne kadar acı ki, ileride yapacağı mesleğe yönelik sadece 17 senenin ortalama 4 senesini veriyor. Bu rakam oldukça az.

 

He birde son olarak 17 sene okuyup, diploma aldıktan sonra işin ile alakalı çok bilgili olamıyorsun ya ona yanıyorum. Hani o kadar emek veriyoruz en azından bunları pratiğe vurabilsek ne kadar güzel olurdu.

 

Mevlananın sözünü söylemeden geçemeyeceğim;

 

Faydasız ilim, Yüktür !

Bazı sınıfların duvarlarında asılı, saçma dersler alırken muhakkak gözüm takılır bu yazıya 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir