ZAMAN KANSERİ! SOSYAL MEDYA

Sabah kalktın ilk iş neler yaparsın?

Cevabı telefonu elime almak olan arkadaşım bu makale seni ilgilendiriyor. Genç kitlenin %90’ı sabah kalktığında telefonunu eline alıp gelen bildirimleri kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmiş durumda.

Ve yine başka bir araştırmaya göre, genç kitlenin gün içerisinde telefonda geçirdiği vaktin %70’ini sosyal medya oluşturmaktadır.

Sosyal medya elinizde kullanabileceğiniz kendinizi ifade edip kitlelere hitap edebileceğiniz muazzam bir kullanıcı potansiyeline sahiptir. Lakin, gel gelelim ki gerekli doz da ve kullanmamız gerektiği şekilde kullanamıyoruz. Hemen örnek ile pekiştirelim, karabiber yararlıdır. Ama burna çekildiğinde sizi sürekli hapşırtır ve rahatsız eder. Gidip tatlı üzerine karabiber dökmezsiniz. Her şey yerinde ve zamanın da güzel. Sosyal medya da öyle!

Şimdi her gün ana sayfana gelen gönderileri ve kaydırdığın zamanları hatırla. Gel gün içerisinde baktığın tüm hikayeleri hatırla. Kaçında senin faydana bir içerik var? Arkadaşlar siz hiç arıları kirli ve toz içinde kalan bir iki çiçekten bal almak için çalıştığını gördünüz mü? Gidip en güzel yerleri seçiyorlar değil mi. Öyleyse sen sosyal medyada var sayalım faydalı içeriklere denk geliyorsun, gerçekten verim alabileceğini mi düşünüyorsun? Dikkatini dağıtacak onca kirlilik var ki..

HEDEFİNİZ NET OLMALI! İhtiyacınıza yönelik ne varsa gidip onu alır ve ayrılırsınız. Bir düşünsenize, gün içerisinde tanımadığınız ve istemediğiniz hiç bir işinize yaramayan onca video, görüntü size hiç bir faydası olmayan. 10 dakika sonra aklınıza gelmeyecek bilgiler ile akışlarımızı hınca hınç dolduruyoruz. Yazık yapmayın! Fark etmeden anlık gibi gözüküyor ama potansiyel gün parmaklarınız arasında kaybolup gidiyor.

SEÇEN SİZ OLUN! ÜRETEN OLUN. Neye ihtiyacınız varsa bakın, paylaşım yapın ve ayrılın. Sana dayattırılan içeriklere maruz kalmak zorunda değilsin..

Eee, tavsiyelerin neler?

Elbette ki sosyal medya hesaplarınızı kapatın veya tamamen uzaklaşın demiyorum. Devir teknoloji devri. Uzun süreler bir amaca bağlı olmadan böyle bir girişimde bulunmanı tavsiye etmem.

  • iPhone kullanıyorsan, telefonunda ayarlarda ekran süresi bölümü var. O alandan günlük, haftalık ve aylık sosyal medya için ayırdığın süreye detaylıca bak. Bak bakalım durum ne kadar vahim? Baktın gün içerisinde deli gibi vakit harcıyorsun hemen ekran süresini kısıtla bölümü var. Bu alandan limit koyup kendine farkındalık oluşturabilirsin. Android kullananlar, mutlaka size özel de markette bu tarz uygulamalar bulabilirsiniz.
  • Takip ettiklerini gerçekten takip et! Amacı olmayan hiç bir hesabı takip etmenizi önermem. Bırakın bu gereksiz hesapları kendi yararınıza kullanın. Belki bir gün reklam vermek için mesaj atarsınız. Tabi sosyal medyanızı kısıtlayıp, günü kurtarıp verimli işler yapabilirseniz..
  • Gelen anlık bildirimleri kapalı tutabilirsiniz. Siz istediğiniz zaman gider ve kullanırsınız. Ansızın gün içerisinde sizi bölüp planlamalarınızın dışına çıkmayı mutlaka engellemelisiniz.
  • Daha az izle, daha fazla üret!
  • Tanıdık arkadaşın ve unfollow etmek istemiyorsan, mutlaka sessize alma özelliğinden haberdar ol. Takipten çıkmayarak, instagram üzerinden o hesabı sessize alabilirsin. Facebook içinde bu geçerli. Twitter’da bu özelliği getirdi. Artık sen hangi mecrayı kullanıyorsan ona göre mutlaka ayarlamanı çek.

Eğer iPhone kullanıyorsanız Ayarlar > Ekran süresi bölümüne mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyorum. Farkındalık oluşturacaktır.

iphone-ekran-suresi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir