Mobil Uygulama Geliştirme (Native & Hybrid )

Merhaba,

Mobil uygulama geliştirmek için uygulayabileceğiniz farklı methodlar var. Uygulamanın ihtiyacına göre bu tercihi yapabilirsiniz. Native ve Hybrid uygulamalar.

Kısaca bu terimleri açıklamak istiyorum;

Native Uygulama dediğimiz de klasik android ve ios ve diğer platformlar için ayrı ayrı native dillerde ( java, swift ) gibi geliştirmekten bahsediyorum.

Her bir platforma geliştirme yapmak için ayrı ayrı zaman ve maaliyet olarak geliştirilen klasik modele native uygulama geliştirme diyoruz.

Peki nedir bu hybrid uygulamalar. Hybrid uygulamada tek kod çok platform mantığı var.

Burada dediğim gibi ihtiyaca göre tamamen kararı vermek size ait. Eğer çok kapsamlı grafikler ve telefon gücüne ihtiyacınız olacaksa native yazmanızda fayda var.

Şuan ki geldiğimiz teknolojik imkanlar ile birlikte hybrid uygulamalar farklı bir boyut kazanmış durumda. Sorun şu ki çoğu kişi webview uygulama ile hybrid uygulamaları birbiri ile çok karıştırıyor.

Webview içinde uygulamayı açmak ve çalıştırmak klasik mobil uyumlu bir responsive tasarımı çalıştırmak demektir. Fakat bizim istediğimiz ve ihtiyaçlarımızı karşılayacak olan çözüm bu değil, en azından hybrid uygulama geliştirirken beklentiler farklı yönde.

Siz bir uygulama geliştiriyorsanız, yeri geldiğinde o kullanıcıya bildirim gönderebilmeli. SMS kutusuna, rehberine veya location bilgilerini almaya ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte ayrım tam olarak burada başlıyor.

Hybrid uygulamaların mantığında da webview çalışıyor fakat native özelliklere erişmemize de olanak sağlanıyor.

Hybrid uygulama geliştireceklere en büyük tavsiyem IONIC olacaktır. Ionic 1, ionic 3 ve son çıkan ionic 4 ile birlikte geliştirme ortamları farklılaşmış durumda. Eskiden sadece angular js ile geliştirme yapabiliyorken şuan artık vue js mobil uygulama geliştirme, react mobil uygulama geliştirme gibi bir çok dilde destek geldi.

Ionic ile birlikte kullanıcıların telefonun native özelliklerini de kullanmasını sağlayabiliyorsunuz. Mantığında HTML ve CSS çalıştırdığı için web ortamından fazla uzaklaşmıyorsunuz ama mobil uygulama geliştirmiş oluyorsunuz 🙂

Blog sitemde Ionic, Angular JS ile alakalı derslere de yer vermeyi düşünüyorum.

Özet olarak, hybrid uygulamalar şuan günümüzde bir çok ihtiyaca yanıt verir durumda ve bunları oldukça hızlı geliştiriyor. Az maliyete, tek geliştirme ile mükemmel hız kazandırıyor. Teknoloji ile uyum içinde ilerlemek yeniliklere açık olmak size avantaj olarak dönüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir